29-07-2014
Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-385/14/AK w sprawie opodatkowania odsetek od kwoty oszkodowania

 

O interpretację przepisów prawa podatkowgo zwrócił sie do Dyrektora Izby Skarbowej Wnioskodawca, którego ojciec został śmiertelnie potrącony przez pijanego kierowcę. Ponieważ ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania, Wnioskodawca skierował sprawę do sądu, która zakończyła się dopiero w II instancji. Sąd przyznał odszkodowanie i zasądził należne odsetki począwszy od dnia złożenia pozwu w pierwszej instancji. Wnioskodawca zwrócił sie do Dyrektora Izby Skarbowej z pytaniem czy zasądzone przez sąd II instancji odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli kwota odszkodowania według obowiązujących przepisów prawa jest z opodatkowania zwolniona.

 

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że odsetki od odszkodowania, które zostały Wnioskodawcy zasądzone wyrokiem sądu nie są zwolnione z opodatkowania, gdyż odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem nie są, ale wynikają z odrębnych przepisów prawa i dotyczą opóźnienia w spłacie świadczenia pieniężnego. W związku z tym stanowią one przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Organ wyjaśnił, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku pewne odsetki oraz odszkodowania, jednakże nie przwiduje wprost zwolnienia dla odsetek z odszkodowania, mimo że samo odszkodowanie z daniny na rzecz Skarbu Państwa jest zwolnione.


KONTAKT

Kancelaria Prawa Gospodarczego Kamiński,

Mieczysław Kamiński

 
ul. Zegadłowicza nr 4a
43-300 Bielsko-Biała

 

tel. kom. 601 533 885
tel. kom. 790 707 707

tel. +48 338 110 700
tel. +48 338 110 701

 

Strona główna :: O Kancelarii :: Nasze usługi :: Porady on-line :: Praca :: Przydatne adresy :: Kontakt